HÍREK

KINCS Smart Family Fesztivál

KINCS Smart Family Fesztivál – Eredményt hirdettek a magyar családokat támogató startupoknak kiírt versenyen

2021. november 25-én a Millenárison ünnepélyes díjátadóval és fesztivállal lezárult a KINCS Smart Family startup verseny: a 80 pályázó közül 44-en jutottak a döntőbe, közülük 17-et jutalmazott a zsűri. A díjakban részesülő vállalkozások olyan okos megoldásokat kínálnak a családoknak, amelyek megkönnyítik a mindennapjaikat. A fesztiválon valamennyi döntőbe jutott pályázó bemutatkozott, valamint értékes szakmai kerekasztal-beszélgetések zajlottak a családok és az innováció összekapcsolódásáról.

Nemzetközi szinten is egyedülálló kezdeményezésként a Családok Nemzetközi Napján, 2021. május 15-én Családügyi Innovációs Központot nyitott a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS). A KINCS Smart Family Centrum gazdasági és társadalmi szervezetekkel együttműködve azon dolgozik, hogy minél több értékes, a családokat támogató innovatív, okos megoldás jöjjön létre Magyarországon. A központ meghirdette a KINCS Smart Family Nagydíj 2021 pályázatot: olyan startupok jelentkezését várták, amelyek megkönnyítik a családok életét, segítik a jólétüket és jóllétüket.

Az élet szinte minden területén figyelmet kapott már az innováció, ezért a magyar családok életében is alapvető fontosságú, hogy elérhetőek és hozzáférhetők legyenek a modern, okos megoldások. A KINCS Smart Family Centrum célja egy olyan platform létrehozása volt, amely támogatja és katalizálja a családok életét kényelmesebbé tevő fejlesztéseket. A magyar startup vállalkozások okos megoldásainak támogatásával a KINCS Smart Family Nagydíj 2021 startup verseny hozzájárult ahhoz, hogy nagyobb teret nyerjen az innováció a családok életében.  

A pályázó startupok hat kategóriában indulhattak:

  • Társadalmi és közösségi innovációk a családi kapcsolatokért
  • E-egészség – új orvosi technológiák a családok egészségének megőrzése érdekében
  • A jövő oktatása – modern oktatási technológiák a különböző generációk számára
  • Okos családi otthonok
  • Családi kassza – pénzügyi tudatosság a családban
  • Zene és kreatív megoldások a családnak – szórakozási és fejlődési lehetőségek az együtt töltött minőségi időben 

A beérkező pályázatokat neves szakmai zsűri értékelte: Novák Katalin, családokért felelős miniszter; Béres Marcell, a Béres Gyógyszergyár Zrt. innovációs és portfóliómenedzsment igazgatója; Böszörményi Nagy Gergely, a Brain Bar alapítója, a Design Terminal vezetője; Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója; Jörg Bauer, a Tungsram Csoport elnök-vezérigazgatója; Prof. Dr. Aczél Petra, a Társadalmi Jövőképesség Kutatóközpont senior kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora és Ratatics Péter, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója és Fűrész Tünde, a KINCS elnöke.

A pályaművek szakmai és formai áttekintése után az elődöntőbe jutott startupok 3 perces magyar nyelvű pitchek (prezentációk) keretében mutathatták be a fejlesztésüket és vállalkozásukat, majd a zsűri kérdései következtek.

A 80 jelentkezőből – az elődöntőben előadott pitchek alapján – 44 startup jutott tovább a verseny döntőjébe, ahol a zsűri 17 díjat ítélt oda. Emellett, a 44 startup elnyerte a Smart Family Package díjat is, amely fél éves bemutatkozási és promóciós lehetőségeket biztosít számukra.

A KINCS Smart Family Fesztiválon Ekler Gergely, családokért felelős stratégiai államtitkár azt mondta, hogy a jó gyakorlatok gyűjtése, feldolgozása, bemutatása és népszerűsítése lehetőséget biztosít az üzleti innovációban aktív szerepet játszó vállalkozásoknak, startupoknak, hogy kifejezetten a családokat segítő okos megoldásokat és funkciókat fejlesszenek.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy amikor részt vett a díj szakmai zsűritagjaként a pályázatok elbírálásában, meglepődve tapasztalva, hogy a saját családjában nem használnak számos olyan, egyébként könnyen elérhető eszközt, alkalmazást, terméket, amely megkönnyítené, jobbá és praktikusabbá tenné az életüket. Külön örömnek nevezte, hogy ezt a felismerést egy nemzetközi szinten is egyedülálló kezdeményezés keretében tehette, amely a magyar gazdasági és társadalmi partnerekkel azon dolgozik, hogy minél több értékes, a családokat támogató innovatív megoldás jöjjön létre. Inspirálónak nevezte, hogy a KINCS kezdeményezése a lehető legszélesebb körben értelmezi az innovációt, és olyan hatékony megoldásokat vonultat fel, amelyek erősítik a családi kapcsolatokat, segítséget nyújtanak a családok egészségének megőrzésében, különböző generációknak nyújtanak modern eszközöket az egész életen át történő tanuláshoz, kényelmesebbé teszik az életet, időt takarítanak meg, erősítik a pénzügyi tudatosságot, szórakozást és fejlődési lehetőséget nyújtanak a családok számára.

Fűrész Tünde, a KINCS elnöke arról beszélt, hogy több mint 80 pályázat érkezett a felhívásukra, és a jelentkezőkkel közösen be tudták bizonyítani, hogy a családok mindennapjaiban nagyon is jelen kell, hogy legyenek a tudatos, okos megoldások és az innováció.

Szalai Piroska, a KINCS Smart Family Centrum vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a startupok világáról a nemzetközi felmérések azt szokták mondani, hogy 30 százalékuk a lakosságnak dolgozik, a többség az üzleti szférának fejleszt. A díjjal a 30 százalékos lakossági fejlesztések közül célozták meg azokat, amelyek fókuszba tudják állítani a családokat.

A KINCS-hez csatlakozó partnereknek köszönhetően 17 díj átadására is sor kerülhetett, az Innovációs és Technológiai Minisztériumon kívül több magyar nagyvállalat is csatlakozott a programhoz, a Tungsram, a MOL és a Design Terminal is felajánlott különdíjakat.

A nyertesek és díjaik:

  • KINCS Smart Family Nagydíj I. helyezett (3 000 000 Ft): gyerekkel.com
  • KINCS Smart Family Nagydíj II. helyezett (2 000 000 Ft): Fehérvár Hero
  • KINCS Smart Family Nagydíj III. helyezett (1 000 000 Ft): Money Mate applikáció
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Női Startupper különdíj (1 000 000 Ft): Hackenberger Erika – SMARTZILLA
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Okos Fiatalok különdíj (1 000 000 Ft): CURION
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Egészséges Családokért különdíj (1 000 000 Ft): Potzak
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tanuló Családokért különdíj (1 000 000 Ft): Praktikid
  • KINCS Smart Family Nagydíj – MOL különdíj (1 000 000 Ft): APHEX GAMEZ
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tungsram különdíj (1 000 000 Ft): Green Drops Farm
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tungsram Ilex Innovációs Piactéri különdíj (éves tagság 180 ezer Ft értékben): Munch
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tungsram Ilex Innovációs Piactéri különdíj (éves tagság 180 ezer Ft értékben): Darts Matek
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tungsram Ilex Innovációs Piactéri különdíj (éves tagság 180 ezer Ft értékben): BOOKR Kids
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tungsram Ilex Innovációs Piactéri különdíj (éves tagság 180 ezer Ft értékben): Végtagmentő Applikáció
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Tungsram Ilex Innovációs Piactéri különdíj (éves tagság 180 ezer Ft értékben): Compocity
  • KINCS Smart Family Nagydíj – Design Terminál mentorálási különdíj: Gyógyszerész a Háznál
  • MOL ajándék Limózás (50 ezer Ft értékben): Legyünk Család
  • MOL ajándék Limózás (50 ezer Ft értékben): Mozdulj Ki

Az ünnepélyes díjátadó után kerekasztal-beszélgetésekkel folytatódott a program. Egyebek mellett a nagyvállalatok képviselői (Jörg Bauer, elnök-vezérigazgató, Tungsram Csoport; Béres Klára, kommunikációs igazgató, Béres Gyógyszergyár Zrt.; elnök, Béres Alapítvány, dr. Orosz András, kereskedelmi igazgató, MOL Magyarország és Hankiss László, vezérigazgató-helyettes, Gránit Bank) arról beszélgettek, hogy a családok mennyire lehetnek fókuszban az innováció világában és ennek üzleti szempontból mi a jelentősége.

A tudományos világ és az innováció kapcsolatáról dr. Solymár Károly Balázs, digitalizációért felelős helyettes államtitkár és egyetemei vezetők, Prof. Dr. Heidrich Balázs, a Budapesti Gazdasági Egyetem rektora és Böszörményi Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélgettek, kiemelve, hogy az értékalapú vállalkozások erősítése az egyetemek feladata is.  

Smart Family lehetőségek Európában címmel az európai, regionális és bilaterális együttműködési lehetőségekről beszélgettek a nemzetközi színtéren aktív szereplők (Győri Enikő, Európai Parlamenti képviselő, Borboly Csaba, az Európai Régiók Bizottságának tagja és Deák Gábor, felügyelőbizottsági tag, Wacław Felczak Alapítvány).

Az okos fiatalok kerekasztal-beszélgetésben fiatal vállalkozók kaptak bemutatkozási lehetőséget, többek között tanáraik, mentorai ismertetése által (a beszélgetés résztvevői: Szalai Anna, ügyvezető, AIPA Nonprofit Közhasznú Kft.; Farkas György, igazgató, Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium – Nemzeti Tehetség Központ és Zsigó Zsolt, tanár, Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bánki Donát Műszaki Technikum voltak).

A magyarországi startupoknak szóló verseny mellett megrendeztek egy határon túli kísérőrendezvényt, a Székelyföldi Smart Family pitch versenyt is, amelyet Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, partnerségben a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerrel, a marosvásárhelyi Szent György Menedzser Klubbal és a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Kft. Sepsiszentgyörgyi Regionális Képviseletével szervezett Hargita, Maros és Kovászna megyei startupok számára. Az online verseny 2021. november 4-én volt, 11 jelentkező részvételével. A három nyertes startup a NiNiNaNa, a Selected Bags és a Wieb Toys Srl lettek.

Ezúton is gratulálunk minden díjazottnak!

Közzétéve: 2021.11.29